Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Německá brzda

Mnichovský institut Ifo předpovídá, že německá ekonomika razantně zpomalí. České hospodářství to může přijít až na 45 miliard korun.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Německá ekonomika zpomalí o něco později, než se očekávalo, zato bude šlápnutí na brzdu o to razantnější. Respektovaný mnichovský institut Ifo vydal prognózu ekonomického růstu Německa, podle které by si měla největší evropská ekonomika polepšit příští rok pouze o jedno procento.

Takhle nízký růst by mohl být v celé eurozóně. Důvodem bude pokračující stav na trhu s ropou, silné euro a zpomalení růstu americké ekonomiky,“ předpověděl pro Respekt.cz analytik Atlantik FT Josef Kvarda.

Letos by mělo podle institutu Ifo růst německé hospodářství tempem 2,4 procenta. Razantní zpomalení růstu o jedno a půl procenta v roce 2009 se tak odrazí i na české ekonomice. Podle odhadů analytiků kopíruje naše hospodářství pokles v Německu přibližně polovičním tempem. V peněžním vyjádření to tedy bude Česko „stát“ kolem 45 miliard korun.

Odnesou to hlavně exportéři

První, kdo zpomalení v Německu pocítí, budou exportéři. „Největší část českého exportu do Německa směřuje na další export. Většina exportérů nemá jednoho odběratele, ale pravda je, že němečtí odběratelé budou své dodávky nejspíše krátit,“ uvedl Respektu.cz analytik UniCredit Pavel Sobíšek.

Obavy o snižování objednávek z Německa vyjádřil Respektu.cz také předseda Asociace exportérů Jiří Grund: „Pro české exportéry to bude velký problém. Každá změna na německém trhu se odrazí na dodavatelích německých firem. Když v Německu klesl květnový maloobchod o pět procent, tak to čeští dodavatelé okamžitě pocítili.“

Podle Grunda je to další komplikace českých exportérů vedle sílící měny. „Dokonce i české podniky mění dodavatele a začínají dovážet výrobky z Německa místo toho, aby je odebíraly od českých firem,“ stěžuje si. Podíl exportu do Německa s posilující korunou postupně klesá. Za první čtyři měsíce roku se podíl exportu do této země meziročně snížil z necelých 32 na méně než 31 procent.

Naopak rostl objem exportu do Polska a Slovenska. „Zatím nevíme, co udělá s exportem na Slovensko jejich vstup do eurozóny,“ upozornil Grund. Jedinou šancí exportérů je podle Grunda přeorientovat se na východ. „Největší potenciál má Rusko a arabské země, kde dokáží ocenit kvalitu našeho zboží.“

Německé investice do Česka ale zpomalení tamější ekonomiky zřejmě nezasáhne. „Německé investice nejsou ovlivňovány normálním konjunkturálním vývojem, ale závisí na faktorech jako výhodná poloha Česka nebo dobrá infrastruktura,“ prozradil Respektu.cz Sebastian Holtgrewe z Česko-německé obchodní a průmyslové komory. „Tyto investice jsou dlouhodobé a při jejich uskutečňování se s takovým vývojem počítá.“

Recese se zpožděním

Předchozí optimistické předpovědi ohledně zotavování západních ekonomik utlumil také bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. „Riziko recese americké ekonomiky je vyšší než 50 procent,“ uvedl v úterý na konferenci v Johannesburgu. O recesi ve Spojených státech se přitom spekulovalo již koncem loňského roku (více čtěte v článku Americká ekonomika nestojí.).

Zatím si Spojené státy i Evropa ale na začátku roku vedly lépe, než se původně očekávalo. Proč tomu tak je, není jednoduché určit. „Kladu si tuto otázku také, a nejsem zdaleka sám. Globálně bylo první čtvrtletí ekonomicky silné, ale nikdo neví proč,“ tvrdí analytik Sobíšek.

Pravděpodobně za tím nebude pouze jeden faktor. „Svou roli mohly hrát klimatické vlivy nebo olympiáda v Číně, díky které kulminovala investiční výstavba. Přispět mohla i ekonomická politika zemí třetího světa nebo levné pohonné hmoty, které držely vlády na uměle nízké úrovni.“ Od udržování pevných cen benzinu a nafty ustoupila na konci června Čína. Následkem tohoto rozhodnutí pohonné hmoty v zemi zdražily téměř o dvacet procent.

Odhadnout, kdy se světová ekonomika plně zotaví, je podle Sobíška složité odhadnout. „Už to není o hypotéční krizi. Je to jeden z rozhodujících faktorů ve Spojených státech, ale pro zbytek světa je daleko zásadnější druhý faktor, kterým jsou vysoké ceny komodit, zejména ropy,“ upozornil.

Nižší ekonomický růst tak sice zpomalí růst poptávky po ropě, ale záleží na tom, zda to bude dostatečně rychle, aby byl čas doplnit zásoby. „Pokud v mezidobí dosáhne ropa na 200 dolarů, tak to pravděpodobně způsobí globální recesi. Jestli ale dojde k poklesu cen ropy, prvních známek oživení se dočkáme již začátkem příštího roku,“ uzavřel Sobíšek.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].