Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Čína vede ve výrobě. Je to důležité?

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Podle studie, kterou si britský deník Financial Times objednal u americké konzultační firmy Global Insight se Čína stane již příští rok – tedy o čtyři roky dříve než se původně očekávalo – největším světovým výrobcem.

Podle studie, kterou si britský deník Financial Times objednal u americké konzultační firmy Global Insight (uveřejněna byla včera) se Čína stane již příští rok – tedy o čtyři roky dříve než se původně očekávalo – největším světovým výrobcem. Měřeno v dolarech pak má podle odhadů Čína příští rok vyrobit 17 procent světové produkce, zatímco USA pouze 16 procent. Přitom Spojené státy byly největším světovým výrobcem více než sto let.

Je to snad další důkaz „úpadku Ameriky“? Jde spíše jen o zrychlení trendu, který se dlouho očekával. Navíc vyrábět není všechno. Je jistě příjemnější přemýšlet a soustředit se na služby a především pak na ty s vysokou přidanou hodnotou než pořád něco montovat a šroubovat.

Politolog, spisovatel a novinář Fareed Zakaria uvádí ve své poslední eseji pro červnové číslo časopisu Foreign Affairs několik základních příkladů, které jdou proti tezi o tom, že období USA jako dominující velmoci pomalu končí, podobně jako se před sto lety začala umenšovat dominantní globální role Spojeného království.

Autor na prvním místě uvádí technologie budoucnosti. Je pravděpodobné, že tzv.nanotechnologie se stanou fundamentem technologických změn pro příštích padesát let. USA zcela dominují oboru. Mají více „nanocenter“ než Německo, Bitánie a Čína dohromady a více patentů v oboru než zbytek světa dohromady.

Biotechnologiím rovněž dominují Spojené státy. Roční přijmy z prodeje biotechnologií činí v USA přes 50 miliard dolarů. Je to 76 procent světových příjmů z biotechnologií a pětkrát více než je schopna ve stejném oboru generovat Evropa.

Navíc: co se počítá jsou „opravdové peníze“ v designu a distribuci produktů. Třeba iPod. Vyrábí se v Číně, ale většina přidané hodnoty zůstává v Kalifornii. Amerika investuje téměř tři procenta HDP do svých univerzit a vyššího vzdělávání, Evropa a Japonsko pouze něco přes jedno procento. Sedm z osmi nejlepších univerzit jsou v USA, stejně jako 68 procent z padesáti nejlepších univerzit na světě.

USA zkrátka zůstávají mladou, dravou a nesmírně dynamickou zemí o jejíž budoucnost je docela dobře postaráno. Nyní procházejí ekonomickým výkyvem, ale to se v kapitalismu stává. Jeden velký problém ale USA mají a ten připouští i Zakaria. Nejsou v poslední době schopny zrodit (resp.zvolit) politiky a vlády, které dokáží řešit problémy. Politika je v zajetí zájmových skupin, vlády nedokáží provést penzijní a daňovou reformu, nejsou schopni škrtnout jediný relevantní výdaj. To je velmi varovný vývoj. To, že je Amerika flexibilní a dynamická se děje zjevně navzdory tamější politice, která je imotentní nebo dokonce škodí.

K Zakariovi dodejme, že se Američané musí naučit trochu spořit, protože na to jaksi pozapomněli. A za to nemůže jenom vláda.

Úterní audit: Kocáb v Senátu. A proč ne?

Pondělní audit: Rusko na agresi doplatí. Hospodářsky.

Páteční audit: Ó svatý, svatý, svatý Kubice!

Čtvrteční audit: Topolánkův ostudný Šlouf

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].