Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Cizinče vítej! Chvála Motejla

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Ombudsman Otakar Motejl přišel se svým snad dosud nejostřejším vyjádřením na adresu vlády a státní správy. Vydávání dokladů pro cizince podle úřadu ombudsmana „ovládla mafie.“

Ombudsman Otakar Motejl přišel se svým snad dosud nejostřejším vyjádřením na adresu vlády a státní správy. Vydávání dokladů pro cizince podle úřadu ombudsmana „ovládla mafie.“ Motejl má na mysli vydávání dokladů, povolení k pobytu a pracovních víz. Nejhorší je situace na inspektorátu cizinecké policie v Praze a na konzulátech v Rusku, Ukrajině a ve Vietnamu.

O situaci v Praze většina z nás už četla v nějaké reportáži nebo jsme viděli zpravodajství České televize. Nekonečné fronty, spaní na ulici, úplatky a „poplatky“, překupníci a prostředníci, volný vstup pro privilegované, zavřené brány pro ty, co dodržují pravidla, rvačky, násilí, špína a nedůstojné hygienické podmínky. Když ale o „mafii“ a „ovládnutí“ mluví v úřední zprávě ombudsman, je to hodně silná káva a zasluhuje to maximální pozornost. Ministerstvo vnitra a cizinecká policie sice chystají nějaké změny (a nábor nových lidí), bylo by však dobré, kdyby se – přestože jsou prázdniny – urychleně sešel krizový štáb sestávající z ministra vnitra, zahraničí i socialních věcí (možná i pod vedením premiéra) a začal tuto vskutku přízračnou ostudu řešit a urychlil změny. Není to jen ostuda státu a vlády, ale celé české společnosti.

Češi jsou přecitlivělí, když se k nim někdo chová způsobem, který vnímají jako přehlíživý či dokonce ponižující. Vezměme si příklad amerických víz na které si tak rádi stěžujeme. Víza jsou drahá, jejich doručení také, fronty dlouhé a ochranka a úředníci nejsou právě vlídní. Kdo je odmítnut, nemá žádný nárok dozvědět se proč apod. Bloňdaté, pokojné, růžolící či plešaté Čechy rozčiluje, že se jich někdo ptá, zda nejsou teroristé apod. A to vše se nakonec jeví tak, že to není v americkém zájmu, protože všechny ekonomické studie dokládají, že Amerika potřebuje (legální či nelegální) pracovní sílu z ciziny a tamější růst se o ní dokonce opírá.

Vydávání víz je zvláštní byrokracie svého druhu. Není si kde a kam stěžovat, stěžovat si může pouze americký občan a daňový poplatník u svého reprezentanta či senátora, cizinec má prostě smůlu. On je ten, kdo něco chce a žádá. A musí pokorně čekat.

Češi by si ale měli uvědomit, že aby se mohlo něco změnit, měli by i oni přestat činit daleko horší „příkoří“ ostatním. Oproti tomu, jak se chováme k cizinců my, resp.naše státní správa, je americký systém – který se navíc brzy změní - vzorný: žádné protekce a (téměř) žádné předbíhání, žádné úplatky, v čekárně čisté sedačky, pořádek a pořadové číslice.

To vše se prosím děje ve chvíli, kdy česká vláda otevřeně deklaruje, že ekonomika nutně potřebuje (flexibilní) přísun kvalifikované pracovní síly. Ve skutečnosti (i když se to vláda bojí deklarovat) potřebujeme i přísun méně kvalifikovaných. Nejde jen o to, aby měl kdo v montovnách montovat a na stavbách přidávat. Protože neplodíme děti, potřebujeme dosti naléhavě, aby nám cizinci, kteří u nás pracují, přispívali do systému sociálního zabezpečení. Zajímá Motejlova kritika ministra Petra Nečase, který tlačí systém zelených karet? Jak vzrušuje situace na konzulátech ministra Karla Schwarzenberga?

Bylo by dobré, kdyby k řešení úlohy byli pozvání i vzdělaní ekonomové. I když to není ideální, než se podaří posílit počet úředníků, mohly by být rychlejší řešení žádostí odstupňovaně zpoplatněno. Tak se nejlépe zlikviduje černý trh.

A na závěr dvě věci. Kam by se asi Česko propadlo na indexu měření korupce, kdyby se do okruhu respondentů zahrnuli i žadatelé o viza a přechodný či trvalý pobyt?

Pořád - a radar je to toho důkazem - se snažíme vymanit z ruské sféry vlivu. Jenže to co tolerujeme na inspektorátech a konzulátech, je zasmrádlá orientální kultura, která je snad ještě horší než ta ruská. Buďme rádi, že to Motejl takto ostře řekl. A buďme rádi, že máme Otakara Motejla, který se nás pokouší probudit z letargie.

Středeční audit: Čína vede ve výrobě. Je to důležité?

Úterní audit: Kocáb v Senátu. A proč ne?

Pondělní audit: Rusko na agresi doplatí. Hospodářsky.

Páteční audit: Ó svatý, svatý, svatý Kubice!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].