Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Audit Jana Macháčka

Zelené karty – správná věc

Každodenní glosa o politice a ekonomice
[image id="120824790"]Vše spěje k tomu, že možná už v tomto týdnu schválí parlament změnu zákona, která umožní vydávání tzv.zelených karet.

Vše spěje k tomu, že možná už v tomto týdnu schválí parlament změnu zákona, která umožní vydávání tzv.zelených karet. Pokud o nějaké místo nemá zájem žádný Čech po více než třicet dní, automaticky na něj získá nárok cizinec. Ten získá pracovní povolení i povolení k pobytu. Lze očekávat, že se zjednoduší život firmám. Ty si budou moci flexibilně dovézt koho potřebují. Vláda doufá, že umožní příchod desetitisíců horníků, soustružníků, zámečníků, stavebních dělníků apod.

Návrh zákona je správný z mnoha důvodů. Záleží na tom, jaké má kdo priority. Pro ty, kteří staví nade vše právní stát, je podstatné, že jednoduchý návrh pomůže odbourat nebo alespoň výrazně umenšit černý trh. Cizinci, kteří u nás budou chtít pracovat už nebudou muset uplácet a vyhledávat zprostředkovatele z kriminálního polosvěta. Nebudou muset přebíhat hranice a schovávat se v noci v nějakých dírách.

O cizincích bude přehled. Budou jednoduše registrováni. Pro ty, co se dívají na celostátní ekonomické zájmy je důležité, že zahraniční dělníci budou platit daně z příjmu a sociální pojištění a budou tu nakupovat (tedy platit DPH a spotřební daň).

Nový systém by měl i omezit korupci a mafiánské praktiky na konzulárních úřadech a cizinecké policii, na které poukázal ombudsman Otakar Motejl. Automaticky se ale vše nezlepší a ministr Nečas bude mít nyní o motiv více, aby drastickou situaci spolu s ministry vnitra a zahraničí začal řešit.

Budou cizinci působit jako faktor, který snižuje mzdy dělníků či dokonce bere práci Čechům? Třicet dní je dostatek času na to, aby si český občan rozmyslel, zda o práci stojí či ne. Ale vznikne tu i užitečný tlak, aby se Češi více kvalifikovali a vzdělávali. Na druhé straně si nedělejme iluze: příjmové nůžky mezi více a méně kvalifikovanými se v rámci globalizace rozvírají všude na světě bez ohledu na režim či politiku.

Opozice spustila v parlamentu proti zákonu ryk. Lubomír Zaorálek například tvrdí, že lidé „chtějí vědět s kým tu budou žít.“ Ano – to je hezké. Takže o tom, kdo tu bude žít, mají rozhodovat poslanci nebo snad „lidé“ v referendu?

Zajímavé je, jak česká opozice musí být proti všemu, co navrhuje vláda. Vznikají tím ideologické paradoxy. Na Západě je to většinou tak, že na strunu lehce xenofobních proticizineckých nálad hraje více pravice a levice je v tomto ohledu liberálnější.

Minulé vlády prosazovaly směšné pilotní projekty dovozu tureckých zubařů a kazachstánských softwarových inženýrů, o které nebyl žádný zájem. Mohli si to dovolit, protože dělníci k nám přicházeli stejně, ale ve valné míře na černo a na základě korupce.

V tomto ohledu byla česká sociální demokracie paradoxně podobná americkým vládám, které také volají po dovozu kvalifikovaných. Legální přísun kvalifikovaných si ale Američané mohou dovolit žádat, protože v zemi žijí načerno (a spí ve sklepech) miliony Mexičanů. Pracují v zemědělství a na stavbách, ale hlavně mají monopol na mytí nádobí. A společnost i politici se pokrytecky tváří, že o tom nic nevědí. Kdyby ale všichni Mexičané najednou odešli, americká ekonomika se zhroutí, protože se zaplaví špinavými kastroly a hrnci. Stejně by dopadlo české stavebnictví po náhlém nočním zmizení všech nelegálních Ukrajinců.

Úterní audit: Klausovo vzhlížení k Rusku

Pondělní audit: Fondy Trend a česká spravedlnost

Páteční audit: Vyšťavená Bechyně a KalvODA

Čtvrteční audit: Cizinče vítej! Chvála Motejla

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].